Kiállításunk négy fő szakaszban idézi fel Joseph Haydn (Rohrau, 1732. március 31. - Bécs, 1809. május 31.) életét, s a négy szakasz egy év négy évszakát is megidézi.
Az első szakasz, a "Tavasz" Haydn gyermekkorába és ifjúságába, az 1732 és 1761 közötti évekbe vezet vissza bennünket. A második szakasz, a "Nyár" az 1761 és 1790 közötti évekbe kalauzolja el a látogatót. Joseph Haydnt, az addigi pályája alapján nagy reményekre jogosító zeneszerzőt kitűnő érzékkel fogadta fel II. Pál Antal herceg (1711-1762) másodkarmesternek és udvari zeneszerzőnek Kismartonba, 1761-ben. A hercegi udvarban a kamarazene, illetve a világi zene minden műfaja Haydn ellenőrzése alá került. Pál Antal herceg halála után utódja, Esterházy I. Miklós herceg (1714-1790) örömmel erősítette meg Haydnt tisztségében.
A hercegi szolgálat fő színtere 1766-tól Miklós herceg újonnan átépített, pompás kastélyába, Eszterházára tevődött át. Kismartoni s bécsi tartózkodásait leszámítva Haydn majd harminc éven át szolgálta az Esterházy családot másodkarmesterként, majd 1766-tól első karmesterként Eszterházán. Erre a 30 évre emlékezik, és idézi fel Esterházy Miklós herceg (a Pompakedvelő) eszterházai udvarát a kiállítás második része.
A kiállítás harmadik szakasza, az "Ősz" a pályája csúcsán lévő, érett mester két londoni útjának idejét, az 1790 és 1795 közötti éveket villantja fel, ebben az időszakban avatták az oxfordi egyetem díszdoktorává. A kiállítás záró szakasza, a "Tél" Haydn utolsó, bécsi éveinek - az 1795 és 1809 közötti éveknek - állít emléket, és idézi fel a látogatóknak Haydn két összegző, hatalmas művét, az "Évszakok" és a "Teremtés" című oratóriumot.
A kiállítóterem falairól Esterházy hercegek, Haydn egykori mecénásai, gazdái tekintenek le a látogatóra, akit a kiállítás egyes szakaszaiba az eszterházai Esterházy-kastély dísztermében álló, a négy évszakot szimbolizáló allegorikus szobrok reprodukciói "vezetnek át". Az Esterházy-tulajdonból származó pompás műtárgyak mellett az egyes szakaszokban remekmívű órák, kis kalendáriumok vagy éppen kárpitok bemutatásán túl meghívjuk a látogatókat Haydn zenéjének a felfedezésére is.
A kiállítás kurátora:
Dr. Bardi Terézia