Itt a nyár, sokan az éves „könyves adagjukat” ebben az időben fogyasztják el, hisz a nyári csobbanás után jólesik a fák árnyas hűvösében olvasgatni. Ha szívesen kalandozna csodás öltözékek vagy ékszerek világában, érdekli a reformkor iparművészete, akkor az Iparművészeti Múzeum könyvtárából válogatott kínálatunk önnek szól! Bár bibliotékánk szeptembertől nyit újra, az ajánlott kötetek nagy része kereskedelmi forgalomban, más múzeumok shopjában is megtalálható, így utazás előtt még beszerezhető.
Reformkor művészete: Iparművészet
A három kötetből álló sorozat igazi elmélyülést ígér a reformkor iránt érdeklődőknek: a Vince Kiadó nemrég megjelent tematikus kötetei a 19. század jellegzetes tárgyi, építészeti és művészeti vívmányait, fejlődési irányait bemutatva kalauzol minket végig ezen az időszakon. Az iparművészeti darabokat bemutató kötet tanulmányait múzeumunk tizenegy munkatársa írta a múzeum gyűjteményében megtalálható műtárgyakról. A kiadvány nem titkolt célja, hogy a reformkori tárgykultúra válogatott emlékeivel – pipatórium, glóbusz asztal, fürdőkúra-pohár, keresztelési emlékérem vagy táncrend – árnyalja és gazdagítsa tovább azt a képet, amit az olvasó elsősorban történelmi, irodalmi, képzőművészeti és építészeti ismeretei alapján alkot erről a korszakról.
A sorozat további kötetei a festészetről és az építészetről szólnak
Ragyogj! Divat és csillogás - Kiállítási katalógus
„A divat az emberi kommunikáció alapvető eszköze, önmagunk megkülönböztetésének igénye pedig az öltözködés egyik mozgatórugója. Minden, ami csillog, így magára vonzza a tekintetet, ezt a célt szolgálja” – vallja a Ragyogj! című kiállításról a kurátor Szatmári Judit Anna, a BTM Kiscelli Múzeum muzeológusa, a textilgyűjtemény vezetője.
A Kiscelli Múzeum 2019-2020 fordulóján egy csillogóan fényes anyaggal lepte meg közönségét, amelyen a felvonultatott öltözékek – estélyik, báli ruhák – nem csak az adott kor eleganciáját, hanem a 18. századtól egészen a 21. századig tartó társadalmi és életmódbeli változásokat is visszatükrözik.
A kiállítás gerincét a múzeum textilgyűjteménye adta, ami a klasszikus darabok mellett sok kivételes kortárs ruhával is büszkélkedik, így a mai magyar tervezők – Abodi, Artista, Camou, Je Suis Belle és USE Unused – alkotásai is láthatók voltak. Akik eljutottak a kiállításra, újra átélhetik az élményt a katalógus fellapozásával, akik pedig nem, bepillantást nyerhetnek a legragyogóbb ruhák világába.
Caroline Childers: Haute – Jewelry
„Diamonds Are a Girl’s Best Friends” – ki ne ismerné ezt a dalt Marilyn Monroe előadásában? És íme a kötet, amely remekül illusztrálja ezt az elméletet. Ahogy az 1953-as Gentlemen Prefers Blonde (Szőkék előnyben) című filmben elhangzó dal is, úgy ez a kötet a nők és drágakövek állandó, megmásíthatatlan kapcsolatát elemzi. Míg az ékszerek célja régóta az, hogy a nőt ékesítsék, a mai gyártók ezt egy lépéssel tovább is viszik: a modern nőt szem előtt tartva olyan kiegészítőket alkotnak, amelyek reflektálnak a nők sokoldalú szerepére is. A könyvben találhatunk számos egyedi darabot, amelyet még talán sohasem láttuk, sőt olyan luxusékszer is felbukkan, amely a történelemből jól ismert.