Ugrás a tartalomra
Akadálymentesített változat főoldal
Museum of Applied Arts Hangostérkép

Szűkebb családi vagy tágabb baráti körünkben szinte biztos, hogy valakit Katalinnak hívnak.
A  megismerkedésnél pedig rögtön ki is derül róla, hogy kifejezetten a Kata, Kati, Katinka, Katica, Kató becenevek egyikén szereti, ha szólítják... vagy pont, hogy ragaszkodnak nevük eredeti, hosszabb verziójához. 
Bárhogy is legyen, a görög eredetű női név már az Árpád-kor óta a legkedveltebbek közé tartozik. A Katalin a görög Αικατερίνη (Aikateriné) magyar változata, feltehetően a görög katharosz szóból származik, amelynek jelentése: „(mindig) tiszta”. Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében rengeteg kapcsolódó műtárgyat találtunk: vagy az alkotót vagy az ábrázolt személyt nevezik így. Tartsanak velünk, és ne feledjék november 25-én felköszönteni a Katalinokat!

Katalin napjához – azaz november 25-hez – férjjósló hiedelmek és praktikák is kapcsolódtak. Ha ezen a napon egy gyümölcságat vízbe helyeztek, és az karácsonyra kizöldült, az eladósorban lévő lánynak bizony közeli férjhezmenetelt jósoltak. Az ágat katalinágnak nevezik. Emellett e névnapnak időjósló szerepe is ismert, „Ha Katalin kopog, akkor karácsony locsog, viszont, ha Katalin locsog, akkor a karácsony kopog” jóslással a téli fagyok megérkezésének lehetőségét latolgatták.

II. (Nagy) Katalin orosz cárnőt ábrázolja ez a mindössze 6 cm magas miniatűr képmás. A méret bár nem áll egyenes arányban az egyik legjelentősebb orosz uralkodóként ismert cárnő jelentőségével, minden bizonnyal kedves kiegészítőként szolgált tulajdonosának. Annak idején miniatűr portréikat az uralkodók kitüntető kegyként adományozták, így például I. (Angliai) Erzsébet királynő kötelezte az udvaroncait, hogy viseljék a portréját. A kis képmáson lévő karika arra utalhat, hogy hordhatták nyakba akasztva is, az övükön is, vagy a ruha kiegészítőjeként – szalagon.

A Rózsavölgyi Csokoládé bonbonja számára tervezte Csiszár Katalin ezt a csomagolást 2009-ben, aki egyben az édességet készítő cég egyik alapítója is. Katalin négy évig az Iparművészeti Főiskolán tanult animációs filmrendező szakon, majd az illusztráció világa is magával ragadta.  Aztán jött egy éles kanyar – kitanulta a csokoládékészítő mesterséget (maitre chocolatier lett) -, a legnagyobb mesterektől leste el a szakma fortélyait Olasz- és Franciaországban. Családi vállalkozása a világ legkülönlegesebb termőterületeiről vásárolja a kakaóbabokat, és sokszor Csiszár Katalin tervezi a csomagolásokat az általa készített finomságokhoz.

Hommage á Magritte. Ez Szávoszt Katalin a dimenziókkal és térrel folyamatosan kísérletező keramikusművész, porcelántervező izgalmas alkotásának címe. A belga szürrealista festő munkássága előtt tisztelgő művész nem csak egy falitálon, hanem egy hat darabból álló teáskészleten is visszatérő motívumként használja – stilizálva – René Magritte ‘madarát’.

A fast fashion ruhák tömegét kínáló bevásárlóközpontok idejében szinte nehéz is elképzelni, hogy az 1958-ban, a Művelődési Minisztérium által alapított Modell Divatstúdió szinte egyedüliként kezdett alternatívát nyújtani a dolgozó nők számára, akik a szalonban varratás helyett a konfekcióméretű, kész szettben vásárolható öltözékeket keresték. A ruhaterveket az Iparművészeti Főiskolán egy időben végzett, kiváló rajztudású fiatal tervezők – Hajdú Katalin, Kruppa Gabriella, Soltész Nagy Anna, Szilvitzky Margit és Záhonyi Lujza – készítették, feladatuk pedig az ízlés átalakítása volt. A Modell Divatstúdió által tervezett havi tíz öltözéket szakmai zsűri bírálta el, és ez alapján kezdődhetett el a méretek szerinti gyártás. Hajdú Katalin közel hatvan ruhaterve megtalálható múzeumunk rajz- és tervgyűjteményében.

A Körforgásban: Artista Stúdió projekt eredménye a képen látható „Maya ” overál és a hozzá kapcsolódó hátizsák, amely a kortárs design főosztály által 2018-ban útjára indított kiállítássorozat keretében készült. Az Artista Stúdió három designeréből kettő is büszkélkedhet a Katalin névvel, Imre Katalin, designer, tervező és Stampf Katalin kiegészítő tervező, aki a Körforgásban kiállításon szereplő három öltözéket tervezték az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből inspirálódva. A projektről bővebben itt olvashatnak.  

Oldal megosztása

Az oldal címe nyomtatáskor:
http://www.imm.hu/hu/news/view/760,%E2%80%9EHa+Katalin+kopog%E2%80%A6%E2%80%9D