Gombok, csengők vagy akár designelmélet: különböző világokba kalauzolnak minket a múzeum könyvtárában is fellelhető kiadványok. Az Iparművészeti Múzeum közel százezret is meghaladó szakkönyvtári kínálata az iparművészet, művészettörténet, muzeológia, restaurálás, valamint számos kapcsolódó szakterület kiadványait kínálja olvasóinak. Könyvtáros kollégáink segítségével állítottuk össze a mostani ajánlót is, amelyben újonnan bekerült kiállítási katalógusok és művészetelméleti kiadványok egyaránt megtalálhatóak.
Ki GOMBolta volna? - Barangolás a gombok világában
Apró tárgy, és mégis milyen jelentőségteljes! Egyben tartja a ruhát, kizárja a hideget, bent tartja a meleget, öltöztet és dekorál. Az Óbudai Múzeum Ki gombolta volna? – Barangolás a gombok világában című kiállítása 2022 decemberétől majd’ egy évig volt látható. A hozzá készült katalógust tarthatja kezében az olvasó, amely elkalauzol a gombok alapanyagaiban, gyártási technológiáiban, valamint viselet- és kultúrtörténetében. A kiállításon – amely elnyerte az „Év kiállítása 2023” díjat – az Iparművészeti Múzeum textil- és viseletgyűjteményének, valamint ötvösgyűjteményének gombjait is bemutatták.
Csengők a magyar népi kultúrában
Bihari-Horváth László könyve a hagyományos népi kultúra talán kevéssé tárgyalt eleméről, a csengőről szól – a készítéséről, a típusairól és a helyekről, ahol ezeket a szerkezeteket előállítják. A bárándi Veres-gyűjteményen keresztül tudhatunk meg még többet azokról a darabokról, amelyek a népművészet szempontjából is kiemelkedő értéket képviselnek. Az egyes hazai készítőhelyek híres mestereiről - Hajdúböszörménytől Kecskemétig – is olvashatunk, akiknek alkotásait formai és díszítésbeli sajátosságai révén lehet beazonosítani.
The ECAL Manual of Style
„Hogyan kellene ma a designt tanítani?" - teszi fel a kérdést és megpróbál erre válaszokat is adni a világ egyik legkreatívabb designiskolájának vezetője, Alexis Georgacopoulos, aki Jonathan Olivares amerikai tervező-íróval karöltve állította össze Az ECAL stílus kézikönyvét. A svájci ECAL egyetemet az elmúlt két évtized vezető művészeti és formatervezési intézményei között tartják számon, designpedagógiai módszereit pedig ebben a kötetben olvashatjuk. Az egyedülálló metódusról az iskola tanárai, öregdiákjai és projektjei mesélnek.
Barabás Miklós, a rajz mestere
A közelmúltig láthatták az érdeklődők Barabás Miklós, a 19. századi magyar képzőművészet egyik legmeghatározóbb mesterének alkotásaiból összeállított tárlatot a Magyar Nemzeti Galériában, amely bemutatta a teljes grafikai életművet, ismert és kevésbé ismert akvarelleket, valamint rajzokat.
A múzeum a kiállításhoz készített kiadványában az általuk őrzött munkák mellett a Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár, valamint a Szépművészeti Múzeum grafikai gyűjteményéből is válogatott, hogy a gazdagon illusztrált kötetben teljeskörűen mutathassa be Barabás sokoldalú életművét.