Ugrás a tartalomra
Akadálymentesített változat főoldal
Museum of Applied Arts Hangostérkép

A budapesti Városligeti fasor és környéke a 19. század elején egy dinamikusan fejlődő, elegáns negyeddé és emellett keresett helyszínné vált a tehetősebb polgárság körében, főképp nyaralók építése kapcsán. Ez a fellendülés egészen a 19-20. század fordulójáig is kitartott, amikor a klasszicizáló építészeti törekvéseket meghaladva egy formavilágában és kísérletező kedvében gazdag stílusirányzat hódiított: a szecesszió.
A korabeli nyaralóépületek mind-mind a századfordulós tervezés remekművei, melyeket a későbbi városvezetések örökségi védelemmel ruháztak fel. A Kőrössy család otthonaként szolgáló villaépület átadásának 125. évfordulója alkalmából mutatunk be egy többállomásos útvonalat a VI. kerületben, amely az építész munkáit sorakoztatja fel.

A Kőrössy-villa 

A sétánk első állomása az idei évben épp 125 éves Kőrössy-villa (napjainkban ResoArt Villa), mely a magyar szecessziós építészet kiemelkedő példája. A gyönyörű növényindás stukkókkal díszített épületet Kőrössy Albert Kálmán tervezte, amely 1900-ra készült el teljesen. A korábbi lakóház homlokzatát és ablakait díszítő domborműveken a magyar élővilág motívumkincsét, állat- és növényi ornamentikák sokaságát is felfedezhetjük. Az épület kezdetben az építész családja számára lakásként funkcionált, majd a rendszerváltás után bemutatótérré, magánmúzeummá alakult át.

A Resonator Kft., majd a ResoArt Alapítvány tulajdonába került ingatlan a ’90-es évek végén hosszas restaurálási folyamat során érte el mai megjelenését, mellyel a villa a hazai szecessziós építészeti örökség szerves, irányadó részévé vált. A rendkívül igényes felújítást megálmodó építészpárost, Reichard Ágnest és Csabai Flórát, továbbá a munkálatokat finanszírozó céget 1999-ben Építészeti Nívódíjjal, három évvel később pedig Podmaniczky-díjjal jutalmazták. A múzeum jelenleg Budapest legnagyobb Zsolnay-magángyűjteményének ad otthont, amely a műgyűjtő több évtizedes kitartó munkájának eredménye. A több mint 400 műtárgyat számláló kollekció darabjainak bemutatása mellett napjainkban kiállítótérként, rendezvény- és kulturális programok helyszíneként szolgál.

Sonnenberg-ház 

Nem is kell a kerületben messzire mennünk, hogy felfedezhessük Kőrössy zsenijét, mert a rövid sétára található Munkácsy Mihály utcában található Sonnenberg-ház szintén az ő tervei alapján épült. Baldavári Eszter művészettörténész, az MNM KK Iparművészeti Múzeum Adatárának -és Könyvtárának főosztályvezetője 2021-ben megjelent kötetében épületről épületre fedi fel előttünk Kőrössy Albert Kálmán munkásságának sajátosságait.
Mint az építőművész monográfusa, egy cizellált képet ad nekünk arról a Kőrössyről, aki Lechner Ödön és Hauszmann Alajos munkatársa is volt, vagy akinek dekoratív homlokzati rajzait látva az Építő Ipar tudósítója "díszítőérzékkel átszőtt tudásként" jellemezte Kőrössy művészetét. Épületei elsősorban Budapesthez kötődnek, de Nyíregyházán és Pozsonyban is áll egy-egy általa tervezett pénzintézet, Temesváron pedig egy magyaros formanyelvű hídja.

A Sonnenberg-ház a Szondi utca- Munkácsy Mihály utca sarkán található. Az épületet Kőrössy Sonnenberg Imre nagypolgári kereskedő megbízásából tervezte, melynek leghangsúlyosabb része a bejárati oldal: a finoman formált kapuív két oldalán egy-egy áttört díszű, neobarokk jellegű oszlopfő, a tetején pedig két fátylas, szecessziós nőalak helyezkedik el. A lakás tovább különlegességét a jellegzetes Róth Miksa-féle, díszes mozaik ablakok adják. Sajnálatos módon szakmai egyeztetések nélkül, politikai megfontolásból felújítási munkálatokba kezdtek 1957-ben, az épület homlokzatdíszeit leverték, csodás tetőzetét lebontották, Róth Miksa üvegablakait kalapáccsal kiverték. Napjainkban a Sonnenberg Házért Alapítvány dolgozik azon, hogy az épület megőrizve századfordulós stílusjegyeit sokáig a város és a korszak impozáns ingatlanja maradjon.

Kölcsey Ferenc Gimnázium 

A Munkácsy Mihály utca még egy Kőrössy által tervezett épületet “rejt”, ez a Kölcsey Ferenc Gimnázium.
A több mint 100 éve épült, gazdag homlokzati ornamentikával és népies motívumokkal büszkélkedő épület még ma is azt szerepet tölti be, mint amelynek céljából 1909-ben megnyitotta kapuit, gimnáziumként. Az iskola kovácsoltvas kerítésén át is érezhető az 1700 négyszögöles telken fekvő, nyitott udvarú, a szimmetrikus formákkal, szecessziós formavilággal jellemezhető épület attraktivitása.
Az útvonal szép időben való bejárásával nemcsak Kőrössy Albert Kálmán tervezői munkásságát ismerhetjük meg, hanem egy kis ízelítőt is kaphatunk a fővárosi szecessziós építészeti örökség jelenlegi állapotáról is, melyet közös célunk megóvni, megőrizni a jövő generáció számára.

 

Oldal megosztása

Az oldal címe nyomtatáskor:
http://www.imm.hu/hu/news/view/916,125+%C3%A9ves+a+K%C5%91r%C3%B6ssy-villa+