Búcsú a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumtól
Március 1-én és 2-án 10.00 órától 18.00 óráig ingyenesen látogatható a Ráth György Múzeum
Az elmúlt hatvanöt évben az Iparművészeti Múzeum elválaszthatatlan és elidegeníthetetlen része volt a keleti gyűjteményeket bemutató és gondozó Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum. Az EMMI miniszteri döntése alapján Intézményünknek 2014. március 1-től meg kell válnia a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumtól és az időszaki kiállításoknak helyt adó Andrássy úti villától, amely ezt követően a Szépművészeti Múzeum gondozásában működik majd tovább.
További veszteség is ér minket, hiszen el kell búcsúznunk azoktól a kollégáinktól, akik hosszú évtizedek kitartó munkájával őrizték és gondozták ezt a felbecsülhetetlen tárgyi és eszmei értéket felvonultató gyűjteményt. Bízunk benne és reméljük, hogy ez az elválás csak időleges lesz.
2014. március 1-én és 2-án - a kiállítások végleges bezárása előtt-, ingyenes látogatásra hívunk mindenkit – várjuk azokat, akik még nem ismerik és azokat is, akik az elmúlt évtizedben már megismerték és megszerették kiállításainkat -, hogy közösen búcsúzzunk el a Ráth György Múzeumban a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Gyűjtemény állandó kiállításaitól!
Az Iparművészeti Múzeum alapító igazgatójának, Ráth Györgynek Városligeti Fasor 12. alatti villája, ahol 1954 óta a Múzeum keleti gyűjteményének a kiállításai voltak láthatóak, Ráth György törvénybe foglalt akaratának megfelelően, az állandó keleti kiállítások lebontását, az épület rendbetételét követően, az Iparművészeti Múzeum részeként, annak kiállításait fogja befogadni.
Ráth György Múzeum
Cím: 1068 Budapest, Városligeti fasor 12.
Tel: (06 1) 342-3916
Állandó kiállításaink:
-
Hamvas őszibarack és mohamedán kék - A kínai kerámia művészete
Különleges formájú edények, egyedi használati tárgyak, hajóroncsból kimentett épen maradt emlékek láthatók a kiállításon, ami bemutatja a kínai kerámia történetének egzotikus világát. A látogatók megismerhetik a művészeti ág belső fejlődését, és betekintést nyerhetnek ezen különleges műfaj sajátos jellemzőibe. A távoli kelet egyedi kulturális és társadalmi jellegzetességei elevenednek meg előttünk. A túlvilági kultusztól a számunkra ismeretlen formájú mindennapi használatra szánt eszközökig.
-
Keleti műgyűjtés Magyarországon - Hopp Ferenc emlékszoba, Schwaiger Imre emlékszoba, Csapek Károly emlékszoba, Indiai művészet, Kínai művészet Japán művészet
Már a főúri kincstárakban is megjelentek az egzotikus tárgyak, a keleti műtárgyak gyűjtésének virágkora mégis a 19. század utolsó harmadára tehető. A távoli kelet iránti érdeklődésünket főként az határozta meg, hogy Ázsiában gyökereinket, őseink nyomait és rokonainkat kerestük. Ismereteinket és a Magyarországra került műalkotások összetételét pedig az is befolyásolta, hogy Magyarország évszázadokon át kényszerű kapcsolatban állt az Ottomán Birodalommal, a gyarmati háborúk korában viszont nem volt ott a hódító hatalmak sorában.
Kiállításunk válogatott részleteket idéz a hazai keleti műgyűjtés történetéből, emléket állít a jelentősebb gyűjtőknek, adományozóknak, bemutatja érdeklődési területüket és gyűjteményüket, a látogatók elé tárva India, Kína, Japán és más keleti országok művészetének jellegzetes alkotásait.
-
Ukiyo-e - japán fametszetek gróf Vay Péter gyűjteményéből
Bátran mondhatjuk azt, hogy ez a különleges elnevezésű (ukiyo-e), a 17. századtól virágkorát élő japán grafikai műfaj a legismertebb a világon. Az impresszionisták tették közkeletűvé, amikor vizuális világukat beemelve művészetükbe megrengették a festészetről vallott szilárdnak hitt elképzeléseinket. A kiállításon a keleti kultúrkörből származó virtuóz, természet közeli grafikákkal találkozhat a közönség. Felelevenítve a fametszetek egyedi technológiáját, és ennek a sajátos műfajnak, az egyedi művészi rangú oldalát.
-
Ráth György emlékszoba
A kiemelkedő mecénás és műgyűjtő, az Iparművészeti Múzeum első igazgatójának műemléki védettségű ebédlőjét tekintheti meg a közönség.