Ugrás a tartalomra
Akadálymentesített változat főoldal
Museum of Applied Arts Hangostérkép

Akár járt, akár nem az Iparművészeti Múzeum szecessziós gyűjteményének legjelentősebb darabjait bemutató Ráth György-villában, most olyan tempóban barangolhatja be, ahogy kedve tartja, függetlenül a nyitvatartási időtől. Virtuális kiállításunk ugyanis elvezeti a villa jelenébe és kalandozási lehetőséget ad a múltba is.



Az Iparművészeti Múzeum első főigazgatója, Ráth György műgyűjteménye révén – amely a korszak egyik legjelentősebb polgári gyűjteménye volt – széleskörű elismertséget szerzett már a maga korában. 1901-ben vásárolta meg a Városligeti fasori villát, amelyet feleségével együtt műtárgyakkal rendezett be. A műgyűjtő minden javát feleségére, Melcsiczky Gizellára hagyta, aki megvalósította Ráth elképzelését: kollekciója az Iparművészeti Múzeum tulajdonába került. Az özvegy ajándékba adta a tárgyakat azzal a kikötéssel: „Ráth György Múzeum név alatt együttes és oszthatatlan, nyilvános jellegű egészet képezzenek s az Országos Magyar Iparművészeti Múzeum kiegészítő részét alkossák, valamint, hogy annak kezelése alatt álljanak.”



Két évvel Ráth halála után, 1907-ben nyílt meg a múzeum a Városligeti fasor 12. szám alatt, a villa földszinti termeiben. Az emeleten élete végéig, 1917-ig az özvegy lakott.


Suhanjunk végig a termeken, ahol nemcsak pazar fotókon, hanem informatív feliratokkal is bebocsájtást nyerünk az épület múltjába és jelenébe. Lessünk be a szobákba, pihenjünk meg egy-egy gyönyörű bútornál. Nagyítsunk bele a képbe a finom részletekért vagy ámuljunk az ötvösremekeken. Majd evezzünk át a jelenbe, a múzeum mai termeibe, ahol A mi szecessziónk című állandó kiállítás látható. A túra végén kattintsunk a „játék”-fülre, ahol puzzle-t vagy memóriát választhatunk. Előbbin Rippl-Rónai József falkárpitját, a Vörösruhás nőt rakhatjuk ki, utóbbin meg megannyi páratlanul szép szecessziós műtárgyat párosíthatunk.


dr. Horváth Hilda

A virtuális kiállítás kurátora: dr. Horváth Hilda, az adattár főosztályvezetője és dr. Pandur Ildikó, az ötvösgyűjtemény vezetője. Múzeumpedagógia: dr. Joó Julianna osztályvezető, fotós: Soltészné Haranghy Ágnes múzeumi fotós, digitális tartalmak: dr. Katona Júlia tudományos titkár és Sztankovics Sarolta digitális nyilvántartási szakreferens. Fejlesztő: dots amazing

A virtuális kiállítást itt találják: https://rathvilla.imm.hu/

Oldal megosztása

Az oldal címe nyomtatáskor:
https://www.imm.hu/hu/exhibits/view/678,M%C3%BAzeuml%C3%A1togat%C3%A1s+a+karossz%C3%A9kb%C5%91l