1528-ban, két évvel halála előtt Ausztriai Margit főhercegnő (1480–1530), a németalföldi tartományok kormányzója kárpitsorozatot rendelt Henri van Lacke enghieni műhelyéből. Az előkelő rokonainak címereivel díszített reprezentatív kárpitokat a franciaországi Brou Apátság templomába szánta, amelyet 1506–1532 között családja temetkezési helyeként építtetett flamboyant gótikus stílusban.
A fennmaradt források szerint a sorozat eredetileg kilenc darabból állt (a magyar szakirodalomban korábban tévesen hat kárpit szerepelt), és a 18. század közepén még négyet őriztek a templom sekrestyéjében. Mára azonban csak az Iparművészeti Múzeumban őrzött két darab maradt fenn.
Radisics Jenő, a múzeum egykori főigazgatója 1908-ban vásárolta meg a kárpitokat Martin Bacri párizsi műkereskedőtől. A gyűjtemény gyarapodásáról írott beszámolójában megszerzésüket elsősorban a magyar történelemhez kapcsolódó ábrázolásokkal – I. Ferdinánd és II. Lajos királyok, valamint Anna és Mária királyné címereivel – indokolta. E műtárgyak lettek a múzeum történeti kárpitgyűjteményének első darabjai.
Szerző: Semsey Réka főmuzeológus, Textil- és Viseletgyűjtemény Főosztály
További információk a tárgyakról: