„Nem lehet veszíteni, legrosszabb esetben is csak valami újat tanultok” – mondja a bizonytalankodóknak Szenczy Bálint kollégánk a Sziget Fesztivál Szecessziós Detoxának művészeti kvíze kapcsán. Az Iparművészeti ugyanis egyedüli múzeumként az idén is hol pihenős, hol aktív programokat kínál a fesztiválozóknak. Hétfőn még érdemes megkeresni a 45-ös programhelyszínt. Molinóból készült nyugágyainkban pihenhetik ki az előző vagy aznapi fáradtságot az arra járók, ismerkedhetnek a századfordulós szanatóriumban az akkori gyógyító praktikákkal, valamint táskafestésre is benevezhetnek az aktívabbak.
A művészeti kvízen az Iparművészeti Múzeum műtárgyairól készült fotókat kell elhelyezni egy időskálán – a 18-21. század között. Egy csoport holland férfi érkezik sörrel a kézben, és azt a halom műtárgyfotót kéri, amelyet a legfogalmatlanabbaknak szántunk (az elnevezés tőlük származik). Ők már 12 éve járnak a Szigetre, csak esküvő, gyerekszületés akadályozta meg őket abban, hogy állandó augusztusi programjuknak eleget tegyenek. Érdeklődve, komolyan rakosgatják a fotókat, teljesen felülírva az építész társukat, aki gyakorlatilag mindegyiknek a korát felismeri, még a becsapósokat is. Mert van néhány kortárs tárgy, Huber Kinga 2000-ben tervezett Aqua-evőeszközkészlete, Fördős László 2008-ban készült, ébenfa-ezüst, fedeles edénykéje, valamint a Ligeti Ferenc 2006-ban megálmodta, ’Szöcske’ elnevezésű pipereszéke, amelynek jellegzetes formái simán korábbi stílusokkal párosíthatóak lehetnek.
Hollandok, ausztrálok, olaszok ülnek oda a képekhez, ahogy kísérletező kedvű magyarok is.
Az egyikük – aki szinte mindent jól helyez el az időskálán – megjegyzi, a virágmintás anyag – amelyet amúgy Jean Marcel tervezett az 1940-es években – tisztára olyan, mint, amilyeneket a turkálóban szokott látni, a nagymamájának a ruhatárára emlékezteti. Lakos Dániel és a Planbureau Logifaces nevű logikai játékát "beton Toblerone csokinak" álmodja egy éhes holland, és olyan is akad, aki arról beszél, a családjának pont ugyanolyan komódja van, mint a képen látható, dúsan aranyozott, 18. századi bútor.
Két helyen áll sor a Szecessziós Detoxban. Az egyik a MIM Iparművész Műhely asztala előtt, ahol Niklai Gyöngyvér egész nap, szinte megállás nélkül fest arcra, karra, dekoltázsra, térdre, de olyan aprólékosan, mintha freskót készítene. Sorszámokat osztogat, mert annyian szeretnének UV-fényben világító, art deco mintákat a bőrükre.
A másik sor a kreatív workshop padjai előtt nyúlik, ahol szecessziós vagy art deco-mintákat rajzolhatnak vászontáskára az alkotni vágyók. A tote baget természetesen mindenki haza is viheti. Ez annyira inspiráló, hogy aki nem fér oda az asztalhoz, a földön ülve is szívesen alkot – keménykarton-alátámasztással. Az egyik srác olyan elmélyülten színez, hogy gyakorlatilag 3 órán át pingál egy art deco motívumot. Néha felnéz és elnézést kér, amiért ilyen lassan dolgozik, de mikor látja, hogy senkit sem frusztrál a tempója, visszatér a táskájához.
Amúgy sem jellemző a Szecessziós Detoxra a nyugtalanság. A fellógatott ITALművészeti Múzeumra keresztelt kiállítást ugyanolyan békében lehet végignézni (különböző poharat, csészéket, kupákat és üvegeket gyűjteményünkből), mint ahogy elheverni a nyugágyakon. Délután háromkor a szanatóriumban megjelenik két „szellem” a századfordulóról, és mesél koruk praktikáiról. A fogfájást csillapító kokainos cseppekről, az asztmacigarettáról, a rádiumos kozmetikumról, a biztonságos, arzénos ostyáról, amellyel a fiatalság megőrizhető, az ammóniás kencéről, ami jó bármire is – autófényezéstől a bőrnyugtatásig. Van, aki döbbenten kérdezi, hogy ezek tényleg jók-e, használhatóak-e ma is, a Mare Temporis művészei rögtön kilépnek szerepükből, és közlik, hogy kizárt.
Este hétkor megjelennek a Mare Temporis békebeli mutatványosai, kötéllel bűvészkednek, emelőszámot mutatnak be. Tanítanak zsonglőrlabdákkal, szalagokkal és buzogányokkal trükköket – amelyeket gyerekek és felnőttek egyaránt élveznek. Kipróbálják magukat a múzeum munkatársai is.
A 3 labdás zsonglőrködés a legnépszerűbb. Az egyik kolléga annyira kedvet kap hozzá, hogy azt tervezi, saját labdákkal egész nyáron tökéletesíti tudását.