Egy pici részlet egy festményen, amiből pedig felsejlik egy egész életmű. Egy apró, hal alakú bross díszíti a könyvekkel teli polc előtt álló, fekete ingbe, bordó felsőbe öltözött hölgy ruháját. A festmény Mácsai István alkotása, amelyen Molnár Évát, a Fészek Klub könyvtárosát örökítette meg, a képen látható brosst pedig a Munkácsy Mihály-díjas grafikus, ötvösművész és ékszertervező, Percz János készítette.
Az 1960-as években szinte minden elegáns öltözet elengedhetetlen kiegészítője volt egy-egy bross vagy divatos kitűző, a Percz János által készített darabok egyenesen kultékszereknek számítottak abban az időszakban. Talán ezért is választhatta - akár a művész, akár a könyvtáros - ezt a kiegészítőt, tudniillik a Mácsai István nagy gonddal állította össze modelljei viselteit.
Molnár Éva könyvtárosról készült festmény a kiállításban (a cikk szerzőjének fotója)
Az eredetileg festő, grafikus Percz János rajztanárnak tanult a Képzőművészeti Főiskolán. Aztán 1952-ben, már az ipariskola rajztanáraként hirtelen szüksége lett egy süteményestálra, s mivel tanulmányai során sokféle anyaggal, kerámiával, fával, fémmel is dolgozott, „domborított” magának egyet házi használatra. Az ekkor felismert „anyagszeretet” fordította pályáját teljesen új irányba.
A legapróbb ékszertől a mázsás térplasztikáig a fém „anyagszerűségének” leginkább megfelelő formákat kereste, térelválasztói, faldíszei nyilvános terekben – a Gellért Szálló drinkbárjától a debreceni vasútállomás kultúrterméig – megtalálhatóak.
Percz János: Hal alakú bross (1960-as évek)
BTM Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár gyűjteménye
(a cikk szerzőjének fotója)
Az Iparművészeti Múzeum gyűjteményében főként arcéleket, életből vett jeleneteket, apró állatokat, halakat, madarakat formáló kitűzők, nyakláncok és karkötők találhatóak. Egyedi formavilágával és anyaghasználatával, monumentális alkotásaival a fémművesség egyik megújítója volt, művészete inkább már a szobrászattal rokon.
A képek a balatonfüredi Vaszary-villa MÁCSAI24 – festmény, fotó, film című kiállításán készültek.