Ugrás a tartalomra
Akadálymentesített változat főoldal
Museum of Applied Arts Hangostérkép

Minőségét megőrzi! mottóval ismét várja látogatóit a Múzeumok Őszi Fesztiválja országos programsorozata 2024. szeptember 30. és november 10. között. Az esemény idei célja, hogy a folyamatosan alakuló és az elmúlt években forradalmi változásokat megélő gasztronómiai kultúra összetett kérdéskörét, és ennek múzeumi vonatkozásait állítsa a figyelem középpontjába.

A fesztivál szervezői ebben az évben arra invitálták a múzeumokat, hogy szórakoztató és „könnyen fogyasztható” módon mutassák be a témával kapcsolatos gyűjteményüket, műtárgyaikat, kutatási eredményeiket és múzeumpedagógiai fejlesztéseiket. Az eseménysorozat fókuszt helyez arra is, hogy mi mindent tanulhatunk elődeinktől, mint például a hagyományos ételkészítési technikák, ezekhez kapcsolódó használati tárgyak és mesterségek. A kéthetes fesztivál ideje alatt kiemelt figyelem hárul a fenntarthatóságot és az egészséges életmódot támogató gasztronómiai tudás múzeumi népszerűsítésének is. 

A Ráth György-villa programjai a Múzeumok Őszi Fesztiválján:

FALATNYI MÚZEUM 

Birkapörkölt, paszulycsuszpájz, puliszka – régi lábosok meséi
2024. október 10., csütörtök, 17.30-18.30



A ’magyar konyha’ szókapcsolat a legtöbbünk számára sárgarépával és grízgaluskával dúsított leveseket, paprikás-hagymás zsírban fickándozó vagy aranyló panír alatt lappangó húsokat, cukros-ecetes salátákat, rántástól sűrű főzelékeket és szalonnapörccel koronázott, rezgő túrós csuszákat idéz. És úgy nézünk rájuk, mintha ősi hagyományt kellene tisztelnünk bennük. Holott ezek a receptek és technológiák csak mintegy 130-140 éve szorítottak ki minden mást a fazekakból és serpenyőkből. Hogy előtte mi volt? Hihetünk-e a 19. századi szakácskönyveknek? (Nem.) Kinek és mikortól hihetünk? Honnan lehet megtudni, hogy eleink mit ettek valójában? Hányféle hatás ötvöződik ebben a valójában csodálatosan multikulti, mai szóval élve fúziós magyar konyhában?

Előadó: Saly Noémi művelődéstörténész
Helyszín: Ráth György-villa, 1068 Budapest Városligeti fasor 12.
Belépőjegy: 3200 Ft/fő
Jegyvásárlás a programra

 

Méltóságos asszony, tálalva van!
2024. október 12., szombat 16.00-17.00



120 évet utazunk vissza az időben! Vajon akkoriban a finom fogásokat, gasztronómiai ínyencségeket milyen főúri, polgári ebédlőkben fogyasztották el a születési és a pénzarisztokrácia tagjai? A Ráth-villa állandó kiállításán két berendezett ebédlő látható: az egyik a tulajdonos, Ráth György és neje historizáló ebédlője, a másik szecessziós stílusú. Archív fotók segítségével még több gyönyörű századfordulós ebédlőbe pillantunk be, s megismerkedünk a legfontosabb társasági, étkezési szabályokkal, vendéglátási szokásokkal. Korabeli menükártyák révén pedig virtuálisan belekóstolunk a feltálalt étkekbe.

Helyszín: Ráth György-villa, 1068 Budapest Városligeti fasor 12. 
Előadó: Horváth Hilda művészettörténész, A mi szecessziónk című kiállítás kurátora
Belépőjegy: 3200 Ft/fő
Jegyvásárlás a programra

 

FITTMÚZEUM

Fényűző szecesszió – éjszakai városi séta nagyvárosi fényekben
2024. október 5., szombat, 19.00-21.30

Idei éjszakai sétánkon közösen fedezzük fel az Andrássy út környékén található lenyűgöző szecessziós villaépületek homlokzatait és az egykori tulajdonosok izgalmas történeteit. Terézváros valaha módos polgárok nyaralóvilláinak adott otthont, melyek közül több is felvonultatja a szecesszió stilizált növény- és állatmotívumait. Bepillantunk a békebeli polgári és művészeti életbe, és megnézzük az ország első modern áruházát is. Rácsodálkozunk a kényelmes lakhatási megoldásokra és a hullámzó, változatos homlokzatokra. Az éjszakai fényben a szecessziós épületeket új szemszögből csodálhatjuk meg, a zseblámpáink segítenek közelebb hozni a díszes elemeket. A program a hajdani Balettintézet épületében, a jelenlegi W Budapest Hotel bárjában zárul, ahol levezetésként mindenki saját költségre kipróbálhatja az Iparművészeti Múzeum AVANT-GARDE koktélját is.

A sétát Joó Julianna és Péterfy Melinda művészettörténészek, múzeumpedagógusok vezetik.
Indulás: Bajza utcai metróállomás – Andrássy út 99.
Érkezés: W Budapest Hotel – 1061 Budapest, Andrássy út 25.
Belépőjegy: 5.500 Ft/ fő
Jegyvásárlás a programra
 

16+ ÍZ FESZT: KÓSTOLJ BELE!

Segal Viktor szubjektív tárlatvezetése
2024. november 6. szerda 18.00-19.00



A tárlatvezetéseket közismert személyek, írók, költők, rendezők, színészek, zenészek tartják, akik személyes történetekkel vagy egy másik művészeti ág bekapcsolásával mutatják be a kiállítást. Segal Viktor séf, gasztronómiai tanácsadó 1968-ban született Budapesten. Tizenhárom évig dolgozott külföldön, többek között Tel Avivban, Lyonban és Amszterdamban. A nemzetközi környezet és a kultúrák sokszínűsége ma is rendkívül fontos a számára, és nagyban meghatározzák főzési stílusát

Helyszín: Ráth György-villa, 1068 Budapest Városligeti fasor 12.
Belépőjegy: 4.000 Ft/fő
Jegyvásárlás a programra
 

Gerbeaud, mignon, rigójancsi – cukrászdai séta Saly Noémival
2024. október 27., vasárnap, 15.00-17.00

A boldog békeidők cukrászdáinak a világát járjuk végig Saly Noémi művelődéstörténésszel. Megismerkedünk az édességek történeteivel, a cukrászdák szórakoztató világával, különböző legendákat hallgatunk meg. A séta során bepillantunk a Gerbeaud és a Művész cukrászdába is és felfedezzük a pesti édes élet rejtett történeteit. A cukrászdai séta süteménykóstolóval zárul a Ráth György-villában.
A sétát Saly Noémi művelődéstörténész vezeti.

Találkozási pont: a Gerbeaud cukrászda előtt
Érkezés: Ráth György-villa, 1068 Budapest, Városligeti fasor 12. 
Belépőjegy: 6.500 Ft/ fő
Jegyvásárlás a programra

 

MÚZEUMI ŐSZBÚCSÚZTATÓ

Szökött szellemek a Ráth-villában – interaktív nyomozós játék
2024. október 19., szombat, 10.00-16.00



Segítség! Fura figurák lepték el a villát! Letűnt századok alakjai szabadultak ki a szellemüket őrző műkincsekből. Szeretnének visszatalálni, de nem emlékeznek pontosan, kik is ők. Csak te segíthetsz rajtuk. Beszélgess egy híres fazekassal, ismerd meg a bécsi szecessziós divattervezők pompás világát, és merülj el egy különleges munkáiról ismert ékszertervező technikai vívmányaiban. Várunk a villába a családoddal erre a különleges kalandra!
A program a Mare Temporis Alapítvány együttműködésével valósul meg.

Játékidő: 35–45 perc
Belépőjegy: 5.000 Ft/fő
Jegyvásárlás a programra
 

Art deco stílusú színházi táskakészítés
2024. október 6. vasárnap 10.00-15.00

Készítsünk különleges, art deco hangulatú ridikült, és tanuljunk meg többféle hímzési technikát!
Október 6-án, vasárnap, délelőtt 10 és 15 óra között a Ráth-villában olyan workshopra várjuk az érdeklődőket, amelyen színházi táskát varrunk. Az alapanyagokat – a táskához tartozó fémcsatot is – a múzeum adja, és természetesen mindenki hazaviheti az elkészült munkáját. A workshopon való részvételhez nem szükséges előzetes szakmai ismeret.

Helyszín: Ráth György-villa, 1068 Budapest Városligeti fasor 12.
Workshop díja: 8.000Ft
Jegyvásárlás: hamarosan! 

 

MÚZEUMI KULISSZATITKOK

Az Andrássy-ebédlő: az első komplett szecessziós tér a magyar művészet történetében
Teázzon velünk! Szenior teadélután
2024. november 7., csütörtök, 15.00-17.00

Az előadás során vetített képek, archív felvételek és néhány fennmaradt műalkotás segítségével idézzük fel Rippl-Rónai József páratlan mesterművét, az Andrássy-család számára készült ebédlőt: az első olyan teret, amely tökéletesen megvalósította a szecesszió összművészeti törekvéseit, és tökéletes illúziót teremtett a híres arisztokrata család köré, szó szerint és átvitt értelemben is. Róth Miksa üvegei, Zsolnay kerámiái és Rippl-Rónai páratlan falikárpitja segítségével régi lakomákat is felidézünk ezen az őszi teadélutánon.

Előadó: Borsai Dóra művészettörténész, múzeumpedagógus
Helyszín: Ráth György-villa, 1068 Budapest Városligeti fasor 12. 
Belépőjegy: 800 Ft / fő
Jegyvásárlás a helyszínen! 

 

Oldal megosztása

Az oldal címe nyomtatáskor:
https://www.imm.hu/hu/programs/view/786,Egy+csipetnyi+m%C3%BAzeum+